top of page

Sertifika programları

En önemli hedefimiz Türkiye’de verilen müzik eğitiminin uluslararası kabul görmüş metot ve sistemlerle benimsenmesini sağlayarak eğitimin belli bir programa kavuşması ile beraber düzenli istikrarlı ve kaliteli bir sonuca ulaşmasını belgelendirerek gerçekleştirmektir ... 

sagep_.png

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde gerçekleştirilen Sanatsal Gelişim Programı’nın amacı (kısa adıyla SAGEP), kendi imkanları dahilinde sanatla amatör olarak ilgilenen bireyleri, bu yönlerinde desteklemek ve öğretim elemanlarından alacağı sertifika ile sanatsal yönünü belgelemektir. Böylelikle kişi amatör olarak ilgilendiği sanatını, bir üst aşamaya taşımak için teşvik edilmektedir. Bir hazırlık sınıfı ve 8 ana kademeden oluşan programda, katılımcının başarı durumunu üniversitemiz bünyesindeki öğretim elemanlarımız değerlendirmekte ve başvurduğu kademe için yeterli seviyeyi sunabilen katılımcılara sertifika vermektedir. Kademeler sınıf geçme mantığında olmadığından, birey seviyesine göre istediği herhangi bir kademeden katılabilmekte ya da geçemediği bir kademeyi istediği kadar tekrar edebilmekte veya bir kademeyi geçememiş olsa da bir sonraki dönem farklı bir kademeden sınava girebilmektedir. Katılımcıların sanat eğitimi üniversitemiz bünyesinde verilmediğinden, bireylerin kendi imkanları dahilinde eğitimlerini sürdürmeleri ve kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Böylece her birey kendisi için uygun gördüğü çalışma programını oluşturma şansına sahiptir. Programın en büyük özelliklerinden biri katılımcılar için yaş sınırlaması olmaması, bu nedenle 7’den 70’e herkesin istediği kademeye başvurabilmesidir. Ayrıca sınavların sadece konservatuvarımız binasında yapılmaması ve çeşitli illerde de konservatuvarımızın anlaşmalı olduğu kurumlar dahilinde, yine öğretim elemanlarımız tarafından gerçekleştiriliyor olması, katılımcıların yol, konaklama gibi sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. SAGEP sınavlarına katılmak için Ziraat Bankası Salı Pazarı şubesine sınav ücretini yatırırarak orjinal dekontun başvuru formu ile beraber MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Beşiktaş Kampüsü öğrenci işlerine teslim edilmesi ve dekonta katılımcının adı ve soyadının yazılması gerekmektedir.

TC MEB Özel Akademi Maestro Müzik Bale ve Güzel Sanatlar Kursu; 2018 Yılı itibariyle MSGSÜ Devlet Konservatuvarının SAGEP Programı kapsamında YETKİLİ SINAV ve EĞİTİM Merkezi olarak resmileşmiş ve çalışmalarına başlamıştır.

ABRSM_LOGO.jpg

ABRSM (Associated Board of the Royal Schools of Music) Müzik sınavları sistemini sunan uluslararası sınayıcı kuruldur.Her yıl yarım milyonun üzerinde öğrenciyi sınayan ve bu, dünyadaki en büyük müzik sınav sistemidir.Dünya çapında müzik eğitimi standartlarının oluşturulmasında ve geliştirilmesinde büyük role sahiptir.

ABRSM eğitim ve sınav sistemi 8 aşamadan oluşmaktadır.

İlerlemiş 6,7 veya 8.aşama Uygulama Sınavlarına girebilmek için, Teori sınavının 5.aşamasını başarıyla geçmiş olma şartı aranır.

Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir uluslararası sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır.

DİP ABRSM sınavı, İngiltere’deki Müzik Üniversitelerine giriş için beklenen düzey olarak kabul edilir.

8 AŞAMALI enstrüman sınavlarına bizim eğitmenlerimizle hazırlanabilirsiniz. Sınavlar her yıl Nisan ayında Antalya’da ABRSM sınayıcılar tarafından düzenleniyor. Aşamayı başarı ile geçen öğrenciye ABRSM tarafından uluslararası sertifikası verilir.

Daha detaylı bilgiyi www.abrsm.org sitesinden öğrenebilirsiniz.

Trinity College düşünce bağımsızlığına önem veren öğrencileri birey olarak fırsat sunarak özgür bir ortam hazırlar ve aynı zamanda da harika bir konuma sahiptir.

Üniversite öğrencilerinin öğrenme deneyiminin artırılması ve herkes için erişim eşitliği sağlayarak iyi bir araştırma ve öğretim ortamı sunar.

Diplomaların belgelenebilir olması yurt dışında ki üniversitelerin uygulamakta oldukları yeni düzene göre, not ortalaması kadar önemlidir.Müzik dışında herhangi bir bölümde okuyan öğrenciler için master ve lisans başvurularında meslek dışı bir hobi edinmek bireyin kişisel gelişimine verdiği önemi vurgulamakta olup sınav puanlarıyla birlikte geçerliliği olan bir diplomayla kabulleri kolaylaştırmaktadır. Trinity diplomaları bu tür başvurularda referans gösterilmek üzere uygun diplomalarıdır.

 

Trinity sertifikaları, eğitim ve iş alanında Müziği yeterli derecede anlayıp, güvenle kullandığınızı gösteren uluslararası akreditasyonlu bir belgedir.8 seviyeden oluşan sınav basamakları başarıya ulaşmanızı hızlandıracak, Trinity’nin sunduğu rahat sınav ortamı sizi stresten uzaklaştıracaktır.

Trinity College London 1877 yılında kurulmuş  Piyano , Gitar , Yan Flüt , Keman , Viyola , Çello , Teori , Obua , Klarnet , Fagot , Korno , Org , Saksafon , Vurmalı Çalıgılar , Bateri , Arp , Şan  dallarında ölçme ve değerlendirme faaliyetlerini sürdüren bir kurumdur. 

İngiltere’de QCA (Qualifications and Curriculum Authority) tarafından ‘UK National Qualifications Framework’ akreditasyonuna sahip sınavları Trinity College Londan tarafından verilmektedir. Diğer ülkelerde ise, Eğitim Bakanlıkları’, ‘Bölgesel ve Yerel yönetim Eğitim Departmanları’, British Council, Üniversiteler, Özel Kurumlar nezdinde çeşitli akreditasyonlara sahiptir.

 

2007 Ylında Guildhall School of Music and Drama Sınavları ile birleşerek TRİNİTY GUİLDHALL adını almıştır.Bugün 60 farklı ülkede sertifika ve diploma sınavları gerçekleşmektedir.

 

Trinity Guildhall  müzik lisesi diploması dışında Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans programları da bulunmaktadır.

Programa katılabilmek için müziksel işitme becerisine sahip olmak gerekmektedir bunun için lütfen sizin için ücretsiz düzenlediğimiz  test randevusu için Akademi Maestro'ya ulaşınız.

 

 

TRINITY COLLEGE LONDON  SINAVLARI;

 • Her öğrencinin kendi seviyesinde sınava girme şansının olması-bu durumda öğrenci olması gereken yere yetişme çabasından çok kendi bulunduğu seviye içinde değerlendirilir.

 • Sınav sonrasında hem öğrencilere hem de okula yönelik geri bildirim raporunun hazırlanması-böyle bir rapor şu anda bulunulan durumu saptadığı gibi gelişmesi gereken yönlerin de aydınlanması konusunda fayda sağlar.

 • Okulda uygulanan Müzik dersleri hakkında geri bildirim sağlar.

 • Öğrenciler, gerçek hayatta olduğu gibi kendi istedikleri ve ilgi duydukları konularda enstrüman çalarak sınava girerler.

 • Öğretmenlere, sınav öncesi her seviyeden beklenen yapıların açıklandığı çalışma kağıdı örnekleri verilir. Bu çalışma kağıtları Trinity College London uzmanları tarafından hazırlanır.

 • Sınavlar profesyonel sınav uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

 • Sınavı yapan kişilerin hepsi Trinity College London bünyesindeki kişilerden seçilir.

 • Geçme veya kalma gibi çok kesin çizgilerle çizilmiş olan sonuçların yerine öğrencilerin gerçek hazır bulunurlukları ölçülür.

 • Gerçek hayatta olduğu gibi her iki tarafta birbirine soru sorar. Soru soran taraf yalnızca sınavı yapan kişi değildir.

 • Sınavın öğrencinin kendi okulunda gerçekleşmesi öğrenciyi motive eden ve rahatlatan bir faktördür.

 • Müzik becerisi her zaman ölçülmesi en zor olan beceridir. Böylesine uluslararası geçerliliği olan bir sınav ile bu becerinin ölçülebilmesi hem öğrencinin hem de okulun durumuna net bir ölçüm getirebilecektir.

 • Sınav sonuçlarını, hemen sınav sonrasında açıklanabilmekte ancak resmi sertifikalar İngiltere’den 6-8 hafta içinde ulaştırılmaktadır.

LONDON COLLEGE OF MUSIC YETKİLİ EĞİTİM VE SINAV MERKEZİ

 

 

AKADEMİ MAESTRO, 2014 YILINDAN İTİBAREN UNIVERSITY OF WEST LONDON- LONDON COLLEGE OF MUSIC YETKİLİ EĞİTİM VE SINAV MERKEZİ OLARAK ONAYLANMIŞ VE İLAN EDİLMİŞTİR.

 

Sizlerle LCM Yetkili Sınav Merkezi olma şartlarına ilişkin kısa bilgiler paylaşmak isteriz:

 

“Yetkili Eğitim Merkezi” ünvanı, kurumların eğitim metodu, sistem ve organizasyolarında LCM sınavlarının uluslararası akreditasyon kriterlerine uygunluğu değerlendirilerek Pera Sanat tarafından verilmektedir. Seçilen Kurumların Avrupa Kalite Kriteri standartlarında eğitim vermek için gerekli şartların oluşturulmasında sorumluluk almaları gerekmekte ve genel yapıları kadar eğitim kadrosunun da standartlara uygun alt yapıları olması, güçlü ve alanında iyi olması gerekmektedir. LCM sınav merkezleri genel merkezce belirlenen sınav tarihlerini ve süreçlerini takip eder. Öğrencileri ile iletişimini kontrol eder. Sınav tarihinde sınav merkezinde olmaları için şartları oluşturur. Öğrencilerin kayıtlarını ve eğitim dökümanlarının takibini yaparak genel koordinatör Pera Sanat’a zamanında ulaşmasını sağlar. 

Her yıl sonu yapılacak sınavlar, eğitimi ölçme ve değerlendirme sonuçlarını ortaya koyucu bir nitelik taşıyacağı için öğrenci, her seviye sınavından sonra belgelendirilecektir. Ayrıca sınav sonunda her öğrenci için düzenlenen sınav değerlendirme formu, bir sonraki sınava hazırlanırken öğrenciye eksik yönlerini giderme imkanı sağlayacaktır. Her sene haziran ayında yapılması planlanan sınavlar kurumların eğitim verdikleri binalarda yapılmaktadır.

 

Yetkili Eğitim Merkezi ünvanlı almak isteyen eğitim kurumlarının mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan okul (kurum) olması gerekmektedir. M.E.B.’na bağlı olmayan kurumlar bu sistem içerisine giremezler. London College of Music sınavına öğrenci yetiştiren öğretmenlerin de alan-bölüm öğretmeni olma zorunluluğu vardır. Bu öğretmenler aynı zamanda London of College Music eğitmenleri listesine girecekleri için kendi branşlarının yüksek öğrenim kurumundan mezuniyetleri şartı aranmaktadır.Performansları iyi olan kurumlar değişik şekillerde ödüllendirilirler. Performansı iyi olan öğrencilerde (100 tam puanlı öğrenciler) daha sonra girecekleri sınava ücretsiz (burslu) olarak katılma hakkını elde ederler.

LCM SINAVI - 1 : 11 Kasım 2014

LCM SINAVI - 2 : 19 Ocak 2016

Tüm Öğrencilerimiz Başarılı Oldular ve Sertifikalarını Aldılar. TEBRİK EDİYORUZ 

VAGANOVA EĞİTİM VE SERTİFİKA SİSTEMİ

 

Gecen yüzyılın başında Rusya'nın önemli organizatörlerinden Dyagilev, Rus balesinin yıldız grubu ile birkaç sezon boyunca Paris'e gelerek temsil yaptı. O tarihlerde Avrupa'da Bale sanatına önem verilmemekte idi. Paris'teki Rus yıldız bale grubu, temsillerdeki başarılarıyla adını tüm Avrupa'ya duyurdu. Bale sanatına olan ilgi önce Avrupa'da, ardından Amerika'da artarak, Rus yıldız balerinlerin ünü tüm dünyaya yayıldı. O zamandan beri Rus Bale Eğitim sistemi dünyada kabul görmeye başladı. O yıllarda Agripina Vaganova isimli meşhur Bale öğretmeni, Rus Bale Eğitim Sistemini kaleme alarak, Bale metodunu yazdı. Bu metot Avrupa'da yayınlandıktan sonra tüm bale öğretilerine de Vaganova Sistemi adı verilmeye başlandı. Bu sistemde birçok önemli ve ünlü bale yıldızı yetişmiş ve halen yetişmektedir.

 

Profesyonel bale sistemi olan Vaganova Sistemi, 04-18 yaş arası her öğrencinin seviye derecesini belirlenmesi ve belgelenmesini sağlayacak biçimde uyarlanmıştır. Türkiye'de Vaganova Sistemiyle çalışan okullar ve kurslardaki bale öğrencilerinin katılması için her yıl bir defa Derece (Grade) sınavı düzenlenmektedir. Bu sınavda başarılı olan bale öğrencisi, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü Derece (Grade) Başarı Belgesini almaya hak kazanır. Sınavlara en düşük katılım yaşı 4’tür. Sınava katılmak isteyen öğrencinin, sınava girmek istediği seviye, yaşına ve yetkinliğine göre kendi öğretmeni tarafından belirlenir.

 

Sınavda 5. Seviyenin en üst başarı puanını elde edenler Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü’nde giriş sınavına girmeden eğitim görme hakkı kazanırlar. Her derecenin eğitimi iki yıl sürmektedir ve A, B olarak bölünür. A Birinci yılı B İkinci yılı değerlendirir. Öğrencilerini bu sınavlara dâhil etmek isteyen VAGANOVA SERTİFİKASI'na sahip bale öğretmenleri, başvurularını Türkiye Koordinatörü Pera Sanat ya da Yetki Belgeli okulumuz Akademi Maestro'ya yapabilirler.

 

Sınavlar, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Bölümü akademisyenlerinden oluşan komisyon tarafından uygulanmaktadır.

 

Sınavımız, koordinatörlerin belirlediği tarih olan Mart 2014 te okulumuzda yapılmıştır. Sınava giren tüm öğrencilerimizin üstün başarı ile sertifika almaya hak kazanmış olmaları gurur verici olmuştur. 

 

bottom of page