Merhaba sanatçı arkadaşlarım;

Çalışılan eserlerin eserin yalnızca librettosu değil gerçek yazarının

eseri de okunulmalı ve çalışılmalıdır. Örnek; Otello Shakespeare,

Tosca  Victorien Sardou. İşin tiyatro kısmı da ikiye ayrılıyor bir tarafı sahne

yani aktoriyel kabiliyet. Yani bizler öncelikle aktörleriz ve müzikli bir tiyatro

yapıyoruz. O yüzden bir tiyatro sanatçısı kadar aktörlük kısmının üzerinde

durmalıyız. Bir ikincisi ki bu Opera şarkıcılığının en önemli yapı taşını oluşturuyor, İnterpretasyon dediğimiz yorum yani söylediğimiz sözdeki tiyatro. Söylenileni NASIL söyleyeceğimiz bilmek. Çok değerli hocam bariton Renato Bruson ile bir çalışmamızı hatırlıyorum, Sadece bir kelime üzerinde 30 dakika çalışmıştık. ALZATI! Ayağa kalk! Verdi'nin Maskeli Balo operasında Renato'nun ünlü aryasının ilk sözcüğüdür. Hocam Bruson'a göre operadaki eşim Amelia'ya söylediğim ayağa kalk çok önemliydi. İçimdeki büyük acıyı vermeliydim, öte yandan aldatılmışlığın ve sevilmemezliğin verdiği öfke de vardı, ama karşımdaki sonuçta hayat arkadaşımdı. Yaşanılan döneminde karakter özellikleri ve görgü kurallarını da bu ALZATI sözcüğünün içine katmalıydım.

Tek bir kelime ALZATI

Şan Eğitimi

cuneytunsal5.jpeg

Müzik konusunda da konuşulacak çok şey var, her bestecinin stili, doğru repertuar, doğru fraseggio yani şarkı cümlesi. En önemli şey orkestra şefi ile aynı müzik dilini konuşmak.

 

Akademi Maestro şan dersleri Konservatuvar ve Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlanan öğrenciler ile hobi olarak ders almak isteyen sanatseverler haricinde belirli bir seviyeye ulaşmış öğrenci, yeni mezun ve profesyonel opera şarkıcıları için de destek sağlayacaktır. Akademi Maestro içinde profesyonel hedefli gruplar için İtalyanca konuşma dersleri de verilecektir. Bir diğer konu da opera şarkıcılığı tüm vücudumuz ve spiritüel durumumuzla çok ilgili olması nedeni ile çalışmalarımıza sabah erken saatlerde yoga derslerinin de programın içinde olmasıdır.

 

Yılın çeşitli dönemlerinde Masterclass organizasyonları ve sanat kampları da Şan, Piyano ve Orkestra Şefliği alanlarında çalışmalarımız arasında yer alacaktır. Özellikle önemli akademilerin sınavları, uluslararası yarışmalar, tiyatro ve şarkıcı menajerlerinin dinletileri öncesinde Masterclass'lar düzenleyeceğiz. Periyodik olarak İtalya'nın önemli menajerlerini öğrencilerimizi dinlemek üzere davet edeceğiz. İlerleyen dönemlerde reji, orkestra şefliği ve enstrüman dallarında da önemli sanatçılarla Masterclass'lar düzenleyeceğiz. Yaz aylarında düzenlenecek sanat kamplarında gerek hazırlık gerekse profesyonel düzeyde çalışmalarını yürüten opera sanatçıları, Türk ve İtalyan opera dünyasının çok büyük isimleri ile Masterclass yapmak üzere bir araya gelecekler. Amacımız tüm öğretilerin yanı sıra İtalya tiyatrolarındaki günceli de Türkiye'ye taşımak olacak.

 

Herkese sanat dolu günler dilerim. Eğitim programlarımızda görüşmek üzere.

 

Cüneyt Ünsal  ~ Bariton

Akademi Maestro Sanat Yönetmeni